Založili ste si spoločnosť s ručeným obmedzením a skôr ako ste si nalepili názov vašej spoločnosti na poštovú schránku vám dorazil podivný list? Veľa našich klientov túto skúsenosť zažilo na vlastnej koži. Po otvorení týchto listov v ktorom sa podozrivé súkromné spoločnosti snažia od novozaložených spoločností vylákať nemalé peniaze, ostávajú začínajúci podnikatelia nemilo prekvapení. Vtedy v našej kancelárií často zazvoní telefón, ktorý sa pýta : “ Čo mám robiť s tým šekom, ktorý mi akurát došiel. Vraj mám zaplatiť 95€ (približne sumu v takej hodnote vyžadujú súkromné registre), mám to zaplatiť ? “ Odpoveďou je stále jasné NIE!

Súkromné obchodné registre, ktoré sa v posledných rokoch rozrástli ako huby po daždi využívajú veľmi prefíkané až manipulátorské praktiky, a často bohužiaľ s úspešným koncom. Klient zaplatí s vedomým, že je to jeho povinnosť, ktorú si musí ako začínajúci podnikateľ splniť. Jeho povinnosť to v žiadnom prípade nie je, prečo ? Súkromné obchodné registre nemajú nič spoločné s oficiálnym obchodným registrom Slovenskej republiky (www.orsr.sk). V textoch listov týchto spoločností chcú začínajúcim podnikateľom navodiť dojem, že ich register je jediný skutočný a požadovanú sumu zaplatiť musia. Tieto firmy často vystupujú pod menami, ktoré znejú dôveryhodne a tak má podnikateľ často krát pocit, že inú možnosť ako zaplatiť nemá.

Zatiaľ sa danou problematikou nezaoberá ani Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá argumentuje faktom, že daná vec nie je v jej kompetencií. Našich klientov sme preto začali upozorňovať na fakt, že im krátko po zápise do obchodného registra (oficiálny register) príde ponuka na zápis do ďalších registrov, ktoré v sebe nenesú štatút oficiality. Čo sa stane ak podnikateľ takýto šek zaplatí ? Nič, presne tak isto ako keby sa ho rozhodol nezaplatiť.